Sarlós Boldogasszony napján Mária Erzsébetnél történő látogatását (vizitációját) ünnepeljük, amikor is Erzsébet így köszöntötte az őt meglátogató áldott állapotban lévő rokonát:
Áldott vagy te az asszonyok között és áldott a te méhednek gyümölcse!
MS Mester: Mária látogatása Erzsébetnél
(Forrás:Wikimedia Commons -PD)
A mai nap a Sarlós Boldogasszony elnevezést az ünnep időpontja miatt kapta, mert ebben az időszakban veszi kezdetét az aratás (Június 29-e Péter és Pál apostolok ünnepe a másik aratáshoz kötődő egyházi ünnep). De az időpont egyezésén kívül találhatunk tartalmi kapcsolatot is az ünnep jelentése és a gabona aratása között.
Mária méhének gyümölcse (termése) Jézus, aki a búzából készült kenyeret nevezi az Ő testének. A középkori Kalászos Mária ábrázolások is erre a gondolatra épülnek, melyeken Mária kalászokkal díszített ruhában jelenik meg. Mária, mint búzát termő föld, adta nekünk az Élet Kenyerét. A most kezdődő aratáson tehát többek között azt a búzát is betakarítják, amelyből később a templomokban bemutatott ostya készül.
Sarlósfecskék
(Fotó:Wikimedia Commons – Tomasz Kuran -CC -BY-SA-3.0)
A nagyvárosok lakóinak is felhívhatja figyelmét az aratásra a városi épületek között cikázó sarlósfecskék csapatai. A magas épületeken, paneltelepeken fészkelő madarak nevüket a szárnyuk alakjáról kapták, amelyek egy régi aratóeszközre, a sarlóra emlékeztetnek. A fecske megnevezés viszont megtévesztő, mert nem rokonai az országban élő többi három fecskefajnak, csak testméretükben, testfelépítésükben hasonlítanak a fecskékhez. Abban viszont megegyeznek, hogy ők is nagy szerepet játszanak a szúnyoggyérítésben, mert fiókáik gondozása során rengeteg repülő rovart learatnak az égi mezőkről, fáradhatatlanul. A tojások költésén kívül le sem szállnak soha, életük nagy részét a levegőben töltik.
Az aratáson túl emlékeztessenek tehát ezek a dolgos kis madarak bennünket Szűz Mária gondoskodó szeretetére, és arra, hogy kitartó munkás életünk méltó gyümölcsöt terem!
Felhasznált irodalom:
Jutta Seibert: A keresztény művészet lexikona