A Szent Kereszt felmagasztalásának napján az egyház a kereszténység legfontosabb jelére, Krisztus keresztfájára irányítja figyelmünket. A kora keresztényeknek még nem a kereszt volt a legelterjedtebb jelképe. Nagy Konstantin császár sorsdöntő Milvius hídi ütközete során a Krisztus szó görög kezdőbetűit, az X és P betűket festette katonái pajzsára ("E jelben győzni fogsz!"), és ez a Krisztus-monogram kapcsolódott össze az áthúzott szárú P betű formájában a kereszt jelével.
Krisztus-monogram
(Fotó:Wikimedia Commons - PD)
Konstantin anyja, Ilona császárnő a legenda szerint Jeruzsálembe ment és felkutatta az eredeti keresztfát, amely a keresztény világ egyik legfontosabb ereklyéjévé vált. Ahogy a mai ünnep neve is mutatja, a keresztfa - mely az ókori világban egy megalázó halálbüntetési eszköz volt - Krisztus halál feletti győzelmének jelképévé vált. Magyarországon is számos templomot szenteltek a Szent Kereszt tiszteletére.
A mai szentmise olvasmányában a kereszt ószövetségi előképéről hallhatunk, arról a rézkígyóról, amelyet Mózes állíttatott az Úr parancsára, hogy megszabadítsa az ellene fellázadt zsidókat a rájuk támadó kígyók halálos marásától:
Csináltass egy rézkígyót és tűzd ki jelül egy fára. Akit marás ért és rátekint, az életben marad.
(Szám. 21.8)
Az evangéliumban pedig maga Jézus mondja, hogy ahogy a rézkígyót felemelték a pusztában, úgy fogják az Emberfiát is felemelni, hogy elhozza számunka az örök életet. (vö. Jn. 3.14)
Ha figyelmesen szemléljük a teremtett világot, számos helyen felfedezhetjük a kereszt jelét:
Augusztusi, szeptemberi estéken alkonyat után gyakran megfigyelhetjük a koronás keresztespókot kifeszített hálójának közepén, amint zsákmányára várakozik. Nevét a testén látható, keresztre emlékeztető foltról kapta. A keresztespók az egyik legnagyobb hazai pókfajunk.
Koronás keresztespók
(Fotó: Krzysztof Niewolny – Pixabay)
Szeptemberben kelnek ki bábjaikból a nagy szikibagolylepke imágói is. Éjszakai életmódot élnek, megfigyelésükhöz nagy szerencse vagy szaktudás szükséges, mert hazánkban igen ritka, fokozottan védett lepkefaj. A szikibagoly a természet őszi sárgásbarna árnyalatait viseli a szárnyán, felső részén pedig egy világosabb pajzs alakú folt található, benne kereszttel.
Nagy szikibagolylepke
(Forrás:Wikimedia Commons – Gavrilo71 (Zoran Gavrilovic) -CC BY-SA 4.0)
A növényvilág több képviselője is magán viseli a kereszt alakot. A keresztesvirágúak családja nevét a négy, egymásra merőleges szirmáról kapta. Ebbe a fajgazdag növénycsaládba tartozik több, a kertekben is megtalálható zöldségféle, például a káposzta és a rukkola is. Dísznövények között pedig a kerti viola illatos virágaiban lelhetjük fel a megváltás jelét.
Viola virága
(Fotó: Dimitris Vetsikas – Pixabay)
Az őszi éjszakai égbolton is látható Hattyú csillagkép legfényesebb csillagai is kereszt alakot formáznak. A csillagkép nevét egy kiterjesztett szárnyú hattyúról kapta, amely a görög mitológiában e madárrá változott Orfeuszt jeleníti meg. A konstelláció másik elnevezése Északi Kereszt.
Hattyú csillagkép
(Forrás:Wikimedia Commons -Till Credner -CC BY-SA 3.0)
Keressük a kereszt jelét a természetben!
Irodalom:
Jutta Seibert: A keresztény művészet lexikona
https://igenaptar.katolikus.hu/nap/index.php?holnap=2019-09-14